بازی کردن والدین با کودکان

وظیفه ی هر پدر و مادری با کودکش بازی کنه

حالا یا کودکشو به بازی بگیره ، یا درخواست کودک برای بازی کردنو قبول کنه .

نوزادمون ( زیر 1 سال ) ، احتیاج به توجه و محبت شما داره ، چه به صورت نوازش ، شکلک در آوردن ، با دست و آرام بالا و پایین کردن کودک ، جهت شاد کردن کودک و خندیدنش ، ایجاد صدا با جغجغه ، بعضی کوچولوها ذوق می کنند و دست و پای خود را به شدت تکان می دهند و ذوق زده می شوند.

بعضی والدین بچه را بالا پرتاب می کنند و می گیرند ، این کار برای بعضی از بچه ها ضرر دارد.

کوچولوی 7 تا 9 ماهه ، توپ کوچولو و نرمی ( ازجنس پنبه ) ، برایش پرت می کنی ، دنبالش به حالت چهار دستو پا می رود تا بگیرد و حسابی ذوق زده می شود.

اسباب بازی هایش مثل ماشین یا عروسک را ، زیبا روی زمین یا میزی می چینیم ، تا بیشتر جذب بازی شود و می توانیم از او و اسباب بازی هایش ، چه در حال بازی ، عکس و فیلم بگیریم .

کلاغ پر یا اتل متل توتوله با کودکان 9 ماهه – 1ساله ، بازی کنیم ، حتی با هم سن و سالانش یا با خواهربرادر کوچکتر یا بزرگترش ، که سبب شادی بیشترش می شود .

3-4 سال ، می توانیم، بازی های فکری مثل جورچین به او آموزش دهیم.

یا خودش تقاضا می کند و می گوید مامان دکتر شو منو دندانپزشکی کن یا معاینه کن.

خودش لوازم پزشکی اسباب بازی اش را می آورد و شما دهان و دندان کودک را معاینه می کنید و مثل یک دندانپزشک کودک حرف می زنید و لثه اش را آمپول می زنید ، کلی ذوق می کند و شاد می شود.

با گوشی طبی صدای قلبش را گوش می دهید و از خودتان صدا در می آورید.

کوچولو هم ذوق می کند و شما را مامان دکترخطاب می کند.

حوصله بخرج بدید و باهاش حدالامکان روزی چن بار بازی کنید و جواب مثبت به تقاضاش بدید.

یا ماشین شارژی دارد و رانندگی می کند ( یا دو بالش کنار هم می زاره و ماشین درست می کنه ) و از شما تقاضا می کند سوار ماشینش شوید

و با اوبازی کنید و می گوید : آقا ( خانوم ) کجا می ری ؟

شما می گی: مشهد

کوچولو کمی رانندگی می کنه و می گه :خوب رسیدیم حالا پیاده شو برو زیارت...

یا می گه : خوب رسیدیم ، حالا کجا بریم؟

شما می گی سمنان ....

یا لباسا رو بر می داره می گه : آقا لباس ، لباس ، آقا لباس ، بیا بخر ، ارزون شد هزارتومن ...

از شما انتظار داره ازش خرید کنید ،لباسو واستون تو پلاستیک می زاره و پول می دید و اونم بقیه پولو می ده و می گه بفرمایید.

یا شعر و قصه می خونید. کتاب رنگ آمیزی تهیه و باهم رنگ آمیزی کنید .

یا در دفتر نقاشی بکشید و یا کوچولوتون بکشه و اون نقاشی شما و شما نقاشی کوچولو رو رنگ کنید.

یا هر دو باهم نقاشی می کنید.

بعضی بچه ها از رو رختخواب لیز می خورند و شاد می شن و می گن : آخ جون سرسره بازی ...

از رو رختخواب سر می خورن.

این کار ، خونه رو شلوغ می کنه و همین طور در مطالب فوق گفتیم : از بالش به عنوان ماشین یا موتور برای رانندگی استفاده می کنه .

برای حل این مشکل ، باید واسه ی بچه اسباب بازیای مخصوصی تهیه کنیم : واسشون سرسره بخریم ( بجای رختخواب بهم ریختن ) ، موتور یا ماشین شارژی ( بجای بالش ) بخریم.

یا بچه هر چیزی بخواد واسش تهیه کنیم ، لوس بار می یاد و انتظار داره در هر شرایطی چیزایی که می خواد و واسش آماده کنیم.

خرید بعضی وسایل ازلحاظ اقتصادی به صرفه نیست.

رختخواب ما باید جای مخصوصی داشته باشه : مثلا کمدی که براحتی رختخواب توش جا می گیره و درش قفل می شه ، ولی بعضی ها این امکان واسشون فراهم نیست!

هر دفه باید به بچه تذکر داد که رختخوابو نریز یا در صورت اصرار زیاد بچه و لجبازیش ، فقط دوتا بالش گذاش به عنوان موتور بازی ...

از هر ده بار ، 3 بار ازش حرف شنوی داشته باشید تا با بالش بازی کنه به عنوان موتور سواری ، تا عقده تو دلش نمونه و خونه ی مردم جبران نکنه ...

یا سعی کنید ، بیشتر پارک ( پارک شادی ) که تفریحات سالم و بی خطری باشه ببرید و سوار ماشین یا حیوانات آهنگین بشه و سرسره بازی کنه تا هیجاناتش تخلیه بشه و شادیش فراهم بشه ...

پس هر از چندگاهی باهاش بازی کنید تا جسمی سالم و روانی شاداب داشته باشه و بهش پرخاش نکنید و هر از چندگاهی تذکر بدید و دلایل اقدام یا رفتارتونو توضیح بدید.

بهش بگید اگه پسر (دختر) خوبی باشی همه آدمو دوس دارن ، خدا می بره بهشت بهمون به می ده ، یا بالشو این وسط بندازی ، مهمون ببینه زشته ، فوری باید جمش کنی ... خونمون خوشگل می شه ... بالش قاطیه اسباب بازیا بشه ، اسباب بازیات گم می شن ، نمی شه پیداشون کرد.

پدرهام سعی کنن بچه هاشونو کولی بدن ، کشتی بگیرن ، یا بعضی کوچولوها می گن دعوابازی کنیم ...

وقتی کوچولوهامون با هم سن و سالاشون بازی می کنن ، تنهاشون نزاریم و مراقبت داشته باشیم تا اقدام خطرناکی انجام ندن یا صدمه نبینن ، یا موقع دعوا جداشون کنیم.

 

/ 8 نظر / 54 بازدید
سیده فریده

سروده و شعر و شعارم امام خامنه ای است گل همیشه بهارم امام خامنه ای است پس از خدا و رسول و ائمه ی اطهار تمام دار و ندارم امام خامنه ای است.

سیده فریده

ممنونم که بهم سر زدی[گل][گل][گل]

انسان

[گل]سلام...اگر این تذکرها را به جوانها بدیم میگن خودمون بهتر بلدیم...[گل] وقتی کوچولوهامون با هم سن و سالاشون بازی می کنن ، تنهاشون نزاریم و مراقبت داشته باشیم تا اقدام خطرناکی انجام ندن یا صدمه نبینن ، یا موقع دعوا جداشون کنیم.

مهدی

به نظرم اگه بچه ها در کنار هم سن و سال هاشون رشد بکنن این خوبی رو داره که راحت تر همبازی پیدا می کنن و اجتماعی بار میان. تو زندگی های امروزی که متاسفانه تعداد فرزندان در خانواده کمه و خونه ها هم دور از هم و مستقل هستند یکی از مشکلات اصلی همین بازی بچه هاست.

غریب

برای شما دوست عزیز در ادامه راهتون موفقیت آرزومندم...درود بر شما...با احترام:غریب

وحید

سلام مفید وجالب بود موفق باشین[گل][گل]

مهدی

سوار ماشینش شوید و با اوبازی کنید و می گوید : آقا ( خانوم ) کجا می ری ؟ شما می گی: مشهد [گل] خوش محتوا و آموزنده است موفق باشید [خداحافظ]

سرای پایداری و حماسه

با اینکه جسته گریخته خوندم ولی بسیار عالی بود... سپاس که سر می زنید به وب بنده موفق باشید