آموزش ( روش ) مستقل شدن کودک در غذا خوردن و تغذیه ی سالم

بهترین تغذیه برای نوزاد از بذر تولد ، براساس آیات و روایات شیر مادر می باشد ، حتی از لحاظ پزشکی و بهداشتی ، شیر مادر در اولویت قرار دارد و پاکیزه ترین شیرهاست .مژه

خصوصا 4-6 ماه اول تغذیه با شیر مادر از اهمیت بسزایی برخوردار است و ضرورت دارد. شیر مادر مزایای خود را دارد ، ولی خوب بعضی مادرانی هستند که نوزاد را با شیرپاکتی و شیرخشک تغذیه می کنند که عوارض خاص خود را دارد ، مادرانی که بدون دلیل و هیچ مشکل و عوارض جدی ای نوزادان خود را با شیرخشک و امثال آن تغذیه می کنند ، ظلم بزرگی در حق آنان انجام می دهند.

هر چند مادرانی نیز هستند که بخاطر مشکلات و مسائل جدی ( شیرکم و تغذیه ناکافی نوزاد )، بنا به تجویز پزشک ، در کنار شیرمادر از شیرخشک استفاده می کنند.

در نوزادان 4-6 ماه در کنار تغذیه با شیرمادر یا شیرخشک از غذای کمکی استفاده می شود : مثل فرنی ، حریره بادام ، سوپ و...

بعضی نوزادان علاقه ای به حریره بادام ، فرنی و امثال اینها ندارند ، به دلیل اینکه پودر با آبجوش حل می شود یا بیسکوییت مادر پودر و در شیر یا آبجوش و... حل می شود و تر می شود ، اگر همین مواد حالت خشک داشته باشد ، علاقه نشان می دهد و میل می کند .

نکته ای که قابل ذکر است ، این است که در برابر رفتار این نوزادان ، علاقه ای به غذای کمکی ندارند و هر چقدر با مهربانی به آنها می دهیم و از خوردن امتناع می ورزند و یا حالشان بد می شود ، از دهان بیرون می ریزند و بر مزاج آنها سازگاری ندارد و چند بار زور می دهید و تکرار می کنند ، به حال خودشان بگذارید و پرخاشگری نکنید ، چرا که با ذائقه آنها سازگاری ندارد و می توانید هفته یا ماه بعد دوباره شروع کنید.

نوزادان 6 تا 9 ماهه ما وقتی با قاشق کوچک ( قاشق مرباخوری/قاشق مخصوص کودکان ) سوپ خوشمزه ای تهیه کنند ( ازقلم  ( استحکام استخوان)و کره ( رشد کودک ) ) مواد افزودنی و مجاز برای نوزاد اضافه نمایند ، می توان بجای رب از گوجه استفاده نمود و بنابر ذائقه کودک از لیموترش تازه استفاده نمود و عدم استفاده از فلفل ، بخاطر امکان آلرژی و حساسیت در کودک و هنگام خوردن سوپ ، یک قاشق دست مادر و یکی دست نوزاد بدهد، هم مادر در دهان نوزاد می ریزد و نوزاد خودش با قاشق می خورد و باعث می شود مستقل بار بیاید و احتیاجی نباشد در سن 1سالگی تا 5 سالگی مادر نوزاد او را با قاشق تغذیه کند ، توجه داشته باشید که هر دفه سوپ را در دهانش می ریزید ، نازش را بکشید و اسم غذا را نیز بگویید : آقا مهدیار ، بهاره خانومم داره سوپ به می خوره ، به به چه خوشمزه س ، می خواد بخوره قوی بشه ، ( قاشق را مثل هواپیما از عقب (بالا)به جلو ( سمت دهان ) بیاورید و بگویید : هم ، و در دهانش بریزید.

کودک شما ذوق می کند ، حتما قاشق جداگانه ای بدهید و نگران نباشید که روی لباسش می ریزد و به اطراف می پاشد ، می توانید از پیشبند مخصوص نوزادان استفاده کنید یا بعضی نوزادان اهل پیشبند نیستند و می توان ازپیشبند لباسی استفاده کرد و زیر سفره  ( بزرگ )و سفره پهن کرد.

وقتی میل نداشت ، دیگر به زور ندهید تا بی میل شود و علاقه ای به غذای کمکی نشان ندهد.

البته در بعضی کودکان شاید عملی نباشد و تا 5 سالگی باید به او غذا دهیم. فقط صبر و حوصله بخرج دهید و نگویید زود باش بخور ، چون توان اینکار را ندارد و خصوصیت کودک است.

یا در کنار کودکان فامیل و همسایه ی نزدیک و دوستان خانوادگیتان  در سفره ی ناهار یا تفریح در پارک ، تمایل بیشتری به صرف غذا می دهند ( خصوصا 3 تا5 سال ) و می بینند هم سالشان غذا می خورند ، می نشینند و غذای خود را تا آخر می خورند ، بالعکس هم می شود ، کودک شما غذایش را می خورد ، ولی کودک دیگر یا غذایش را کامل خورده و یا ناقص مانده پاشده و بازی می کند و کودک شما نیز پرت می شود و از غذاخوردن باز می ماند.

یا کودک را تشویق می کنید و می گویید ببین مبینا / سعید غذاشو خورده قوی شده یا ببینیم کی غذاشو کامل می خوره یا زودتر می خوره برنده ست یا جایزه داره ، باعث جذب کودکان در غذاخوردن می شه.

کنترل غذایی داشته باشید و به ظاهر کودک نگاه نکنید و بگین ضعیفه ، شاید استخونبندیش درشته ولی ظاهر لاغر با وزنی ایده آل داره ، ولی هم سن و سالش تپله و هم وزن بچه ی به ظاهر لاغر شماست ، براساس وزن و نظرات پزشک قضاوت کنید نه ظاهر و در تغذیه کودکان افراط و تفریط نشه.

بعضی کودکان در خانواده تغذیه سالم دارند و محض اینکه دایی یا عمو میاد خونشون یا بچه ها می رن خونه ی اونا چیپس و شکلات و کاکائو و پفک و لواشک و پاستیل و ... جای تغذیه سالمو می گیره و عواطف عمو و عمه و دایی و خاله در رشد کودک تاثیر منفی می زاره ، البته عکس قضیه هم هست والدین بی تفاوتن ولی بقیه عکس العمل و حساسیت نشون می دن.

تغذیه ناسالم چه فست فود و چه خوراکی از هر روز سعی بشه به هفته ای 1تا 2 بار و فست فود ماهی 1 تا 2 بار ، تا کم کم تغذیه سالم جای تغذیه ناسالمو بگیره .

بجای چیپس و ... از تغذیه سالم مثل خشکبار ( توت و انجیر و بادوم و فندق و .... ) ، میوه جات و ویتامین ها در وعده های غذایی استفاده بشه ...

بجای ساندویچ ، سوسیس و ژامبون و پیتزا : از لقمه نان و پنیر و مغزگردو ، نان و پنیر و سبزی ، غذاهای سنتی قرمه سبزی ، قیمه ...

بجای آبمیوه های مصنوعی در بیرون از آبمیوه های خانگی ، شیر و... استفاده بشه ...

در مصرف مواد قندی و کلسترول دقت کافی بشه ، چاقی کودکان در سن بالا مشکلات خطرآفرینی واسشون به وجود میاره.نگران

سعی کنید با دوستان نزدیک و فامیل نزدیک که خصوصا کودک دارند باهم به تفریحات سالم و گردش برید و از تغذیه سالم استفاده کنید و دور هم کباب ، آش رشته ، هندونه و ... نان و پنیر و سبزی استفاده کنید .

تا استفاده از تغذیه ناسالم و فست فود به حداقل برسه ...

 

/ 9 نظر / 297 بازدید
غریب

امید که در راستای تحقق اهداف والای خویش موفق باشید ...با درود و احترام:غریب

عمه

سلام...موفق وسالم باشی[گل]

مهدی

یک و دو و سه و چار نی نی از خواب شد بیدار صبح شد و وقت کوشش بده نی نی رو ورزش باز کن دستاشو .ببند به روی ماهش بخند نکن نی نی رو خسته بگو یک و دو و سه نوبت پاهاست حالا برند پایین و بالا وای که چه خوبه ورزش چه حالی داره نرمش کاشکی مامان یا بابا همه روزای خدا با نی نی ورزش کنند بازی و نرمش کنند [گل]

حدیث آقا

سلام مطالب جالب ومورد نیاز برای همه است ولی خب ما اصلا دقت نداریم/

باران69

سلام عزیز بابارو نمی کنی تو جمع خودتو..مطالبتو بسبک روانشناسا بیان می گنی جای تحسین داره ممنون از اینکه سرزدی ..منم با مطلبت راجع بع با بازی با بچه وپر کردن ادقات فراغتش موافقم باااین تکمیلیه که بچه ها اگر کمیی با فاصله سنی کمتری بدنیا بیان اونوقت علاوه براینکه همبازی عای خوبی هستن اوقات فراغت هم رو پر می کنند ومادر هم وقت بیشتری خواهدداشت

خسرو پيري

گلایه‌ها عیبی ندارد، کنایه‌هاست که ویران می‌کند....[گل][گل][گل][گل]

فاطمه سادات

خواهر زاده ی من 5 سالشه هنوزم که هنوزه مستقل غذا نمیخوره ، خواهرم بهش غذا میده ، بعضی غذا ها رو هم با دستش میزاره دهنش ...