بهترین تغذیه برای نوزاد از بذر تولد ، براساس آیات و روایات شیر مادر می باشد ، حتی از لحاظ پزشکی و بهداشتی ، شیر مادر در اولویت قرار دارد و پاکیزه ترین شیرهاست .مژه

خصوصا 4-6 ماه اول تغذیه با شیر مادر از اهمیت بسزایی برخوردار است و ضرورت دارد. شیر مادر مزایای خود را دارد ، ولی خوب بعضی مادرانی هستند که نوزاد را با شیرپاکتی و شیرخشک تغذیه می کنند که عوارض خاص خود را دارد ، مادرانی که بدون دلیل و هیچ مشکل و عوارض جدی ای نوزادان خود را با شیرخشک و امثال آن تغذیه می کنند ، ظلم بزرگی در حق آنان انجام می دهند.

هر چند مادرانی نیز هستند که بخاطر مشکلات و مسائل جدی ( شیرکم و تغذیه ناکافی نوزاد )، بنا به تجویز پزشک ، در کنار شیرمادر از شیرخشک استفاده می کنند.

در نوزادان 4-6 ماه در کنار تغذیه با شیرمادر یا شیرخشک از غذای کمکی استفاده می شود : مثل فرنی ، حریره بادام ، سوپ و...

بعضی نوزادان علاقه ای به حریره بادام ، فرنی و امثال اینها ندارند ، به دلیل اینکه پودر با آبجوش حل می شود یا بیسکوییت مادر پودر و در شیر یا آبجوش و... حل می شود و تر می شود ، اگر همین مواد حالت خشک داشته باشد ، علاقه نشان می دهد و میل می کند .

نکته ای که قابل ذکر است ، این است که در برابر رفتار این نوزادان ، علاقه ای به غذای کمکی ندارند و هر چقدر با مهربانی به آنها می دهیم و از خوردن امتناع می ورزند و یا حالشان بد می شود ، از دهان بیرون می ریزند و بر مزاج آنها سازگاری ندارد و چند بار زور می دهید و تکرار می کنند ، به حال خودشان بگذارید و پرخاشگری نکنید ، چرا که با ذائقه آنها سازگاری ندارد و می توانید هفته یا ماه بعد دوباره شروع کنید.

نوزادان 6 تا 9 ماهه ما وقتی با قاشق کوچک ( قاشق مرباخوری/قاشق مخصوص کودکان ) سوپ خوشمزه ای تهیه کنند ( ازقلم  ( استحکام استخوان)و کره ( رشد کودک ) ) مواد افزودنی و مجاز برای نوزاد اضافه نمایند ، می توان بجای رب از گوجه استفاده نمود و بنابر ذائقه کودک از لیموترش تازه استفاده نمود و عدم استفاده از فلفل ، بخاطر امکان آلرژی و حساسیت در کودک و هنگام خوردن سوپ ، یک قاشق دست مادر و یکی دست نوزاد بدهد، هم مادر در دهان نوزاد می ریزد و نوزاد خودش با قاشق می خورد و باعث می شود مستقل بار بیاید و احتیاجی نباشد در سن 1سالگی تا 5 سالگی مادر نوزاد او را با قاشق تغذیه کند ، توجه داشته باشید که هر دفه سوپ را در دهانش می ریزید ، نازش را بکشید و اسم غذا را نیز بگویید : آقا مهدیار ، بهاره خانومم داره سوپ به می خوره ، به به چه خوشمزه س ، می خواد بخوره قوی بشه ، ( قاشق را مثل هواپیما از عقب (بالا)به جلو ( سمت دهان ) بیاورید و بگویید : هم ، و در دهانش بریزید.

کودک شما ذوق می کند ، حتما قاشق جداگانه ای بدهید و نگران نباشید که روی لباسش می ریزد و به اطراف می پاشد ، می توانید از پیشبند مخصوص نوزادان استفاده کنید یا بعضی نوزادان اهل پیشبند نیستند و می توان ازپیشبند لباسی استفاده کرد و زیر سفره  ( بزرگ )و سفره پهن کرد.

وقتی میل نداشت ، دیگر به زور ندهید تا بی میل شود و علاقه ای به غذای کمکی نشان ندهد.

البته در بعضی کودکان شاید عملی نباشد و تا 5 سالگی باید به او غذا دهیم. فقط صبر و حوصله بخرج دهید و نگویید زود باش بخور ، چون توان اینکار را ندارد و خصوصیت کودک است.

یا در کنار کودکان فامیل و همسایه ی نزدیک و دوستان خانوادگیتان  در سفره ی ناهار یا تفریح در پارک ، تمایل بیشتری به صرف غذا می دهند ( خصوصا 3 تا5 سال ) و می بینند هم سالشان غذا می خورند ، می نشینند و غذای خود را تا آخر می خورند ، بالعکس هم می شود ، کودک شما غذایش را می خورد ، ولی کودک دیگر یا غذایش را کامل خورده و یا ناقص مانده پاشده و بازی می کند و کودک شما نیز پرت می شود و از غذاخوردن باز می ماند.

یا کودک را تشویق می کنید و می گویید ببین مبینا / سعید غذاشو خورده قوی شده یا ببینیم کی غذاشو کامل می خوره یا زودتر می خوره برنده ست یا جایزه داره ، باعث جذب کودکان در غذاخوردن می شه.

کنترل غذایی داشته باشید و به ظاهر کودک نگاه نکنید و بگین ضعیفه ، شاید استخونبندیش درشته ولی ظاهر لاغر با وزنی ایده آل داره ، ولی هم سن و سالش تپله و هم وزن بچه ی به ظاهر لاغر شماست ، براساس وزن و نظرات پزشک قضاوت کنید نه ظاهر و در تغذیه کودکان افراط و تفریط نشه.

بعضی کودکان در خانواده تغذیه سالم دارند و محض اینکه دایی یا عمو میاد خونشون یا بچه ها می رن خونه ی اونا چیپس و شکلات و کاکائو و پفک و لواشک و پاستیل و ... جای تغذیه سالمو می گیره و عواطف عمو و عمه و دایی و خاله در رشد کودک تاثیر منفی می زاره ، البته عکس قضیه هم هست والدین بی تفاوتن ولی بقیه عکس العمل و حساسیت نشون می دن.

تغذیه ناسالم چه فست فود و چه خوراکی از هر روز سعی بشه به هفته ای 1تا 2 بار و فست فود ماهی 1 تا 2 بار ، تا کم کم تغذیه سالم جای تغذیه ناسالمو بگیره .

بجای چیپس و ... از تغذیه سالم مثل خشکبار ( توت و انجیر و بادوم و فندق و .... ) ، میوه جات و ویتامین ها در وعده های غذایی استفاده بشه ...

بجای ساندویچ ، سوسیس و ژامبون و پیتزا : از لقمه نان و پنیر و مغزگردو ، نان و پنیر و سبزی ، غذاهای سنتی قرمه سبزی ، قیمه ...

بجای آبمیوه های مصنوعی در بیرون از آبمیوه های خانگی ، شیر و... استفاده بشه ...

در مصرف مواد قندی و کلسترول دقت کافی بشه ، چاقی کودکان در سن بالا مشکلات خطرآفرینی واسشون به وجود میاره.نگران

سعی کنید با دوستان نزدیک و فامیل نزدیک که خصوصا کودک دارند باهم به تفریحات سالم و گردش برید و از تغذیه سالم استفاده کنید و دور هم کباب ، آش رشته ، هندونه و ... نان و پنیر و سبزی استفاده کنید .

تا استفاده از تغذیه ناسالم و فست فود به حداقل برسه ...