وقتی به مهمانی دعوت شدیم و با کودکمان می رویم ، باید آدابی را رعایت کنیم.

از قبل به کودکمان تذکر دهیم ، که به مهمانی می آید ، کنار پدر یا مادر بنشیند و مودب و آرام باشد.

بدون اجازه به وسایل یا اسباب بازی هم سن و سالش دست نزند.

گاهی سر بازی یا اسباب بازی با هم دعوا می کنند.

وقتی به منزل میزبان رسیدیم به کودکمان یاد دهیم که سلام کند.

مادر رو به کودک : به خاله سلام کردی ؟

بعضی کودکان 1ساله 2 ساله ، کنترلشان سخت است ، بیش فعالند یا دائم همه جا سرک می کشند و بیش از حد کنجکاوی می کنند و موجب ناراحتی میزبان می شود.

وسایل تزئیناتی و گرانقیمت که در دسترس است را برمی دارند ، پرت می کنند یا روی زمین می زنند ، یا می شکند و خراب می شود و یا ترک برمی دارد.

یا کودک هر چیزی را می بیند ، می خواهد، هی گریه می کند و تقاضا می کند یا لجبازی می کند.

یا میوه ها گاز گازی می کند و در ظرف میوه یا زمین ( روی فرش ) می اندازد ، یا در حال غذا خوردن ( شیرنی خوردن ) راه می رود و همه جا می ریزد.

یا آب می نوشد و صدا ایجاد می کند.

بعضی پسرها و دخترهای 3 سال به بالا ، باید از هم تفکیک شوند ، دختر پیش مادر و پسر پیش پدرش بنشیند.

اما چه برخوردی باید با کودکمان داشته باشیم؟

کودکان 1 تا 2 سال بعضی که آرامتر و حرف گوش کن هستند ،  یا مشکل کمتر ایجاد می شود و یا در صورت بروز مشکل ، زودتر حل می شود.

بعضی کودکان لجبازن و خیلی بی تابی می کنند ، باید اقداماتی انجام داد.

اگر اسباب بازی یا وسیله ای خواست و بیش از حد پافشاری می کند ، از میزبان یا کودک بزرگتر که اسباب بازی برای اوست ، تقاضا کنیم که برای کودکمان بیاورد ، تا بازی کند.

اگر مشکلی نبود ، میزبان ( کودک ) می آورد و ما می گوییم : ممنون خاله جون که آوردی مهدیار کوچولو بازی کنه / دستت درد نکنه علی آقا ماشینتو آوردی نی نی بازی کنه.

اگر در سن بالاتر بود : از خاله تشکر کردی عزیزم؟

البته همیشه به خواسته کودک جواب مثبت ندهید و صبوری کنید.

یا زیاد نق زد و شما و میزبان را کلافه کرد ، هر سرگرمی ایجاد کردید و راضی نشد ( 1تا2سال) اسباب بازی را بیاورید تا بازی کند.

در رفتن به مهمانی برای کودک اسباب بازی مورد علاقه اش را ببرید ، اگر در مهمانی که شرکت می کنید 3-4 کودک هستند یا اسباب بازی نبرید ، چون امکان دعوا و قهر و گریه بین بچه هاست ، یا اگر اسباب بازی می برید 3 یا 4 ماشین ( عروسک ) کوچیک و مشابه ببرید و به کودکتان یاد بدهید که به دوستانش هم بدهد و باهم بازی کنند.

کتاب های رنگ آمیزی ، مدادرنگی و دفترنقاشی ببرید و یادشان دهید با هم سرگرمی را انجام دهند و وقتی مداد تراش می کنند ، در سطل آشغال بریزند.

پس از نقاشی و فعالیت با کمک مادر و دوستانش آنها را جمع کند.

این سرگرمی ها در کودکان متفاوت است ( 2-3 -4 سال )

برای 1 تا 2( سن پایین تر) سال نیز اسباب بازی ببرید، چون کنجکاوند و سرک می کشند و امکان صدمه زدن به اشیا گرانقیمت وجود دارد.

باید آنها را بغل کرد و گرداند و وسایل را نشان داد و درباره شون توضیح داد : قاب شیشه ای ، اگه برش داریم ، یه دفه از دستمون بیفته ، شاید بشکنه ، خراب بشه ، شیشش بره دستمون خون میاد ، یا: نباید به وسایل بدون اجازه دست بزنیم ، هم زشته هم خاله / عمو ناراحت می شه / اگه نی نی ( دختر/پسر) خوبی باشی همه دوست دارن ، می گن چه بچه مودبی ، یا هر از چن گاهی تشویقش کنید بگید واست به می خرم یا اگه دختر خوبی باشی بازم خونه ی خاله بیارمت.

تا می تونید ، سرگرمش کنید.

اگه اذیت کرد و شلوغ کاری زیاده از حد می کنه ( ابتدا ملایمات و در صورت عدم پذیرش با لحن جدی تر ) : بخوای اینطور کنی دیگه دوست ندارما/ نکن / دس نزن ، بیا پیش مامان بشین / ( با نگاه ناراحت یا حالت اخم ) و اگر بیشتر ادامه داد ، سریع دستش را بگیریم و بیاوریم کنارمان بنشیند : مگه نگفتم حرف گوش کن ، حرفمو گوش کن / بازم بخوای تکرار کنی دفه ی دیگه مهمونی نمیارمتا...

اگر سر اسباب بازی دعوا می گیرن ، بهشون تذکر بدیم : مامان جون با هم بازی کنین ، علی آقا اسباب بازیاشو داد تو بازی کنی پس با هم دعوا نکنین با هم بازی کنین / اسباب بازیه خودشه مامان جان نمیشه که بگی من با همش بازی می کنم به کسی نمی دم...

اگر میوه ها را گازگازی می کند و یا در حال شیرینی خوردن راه می رود ، به او تذکر بدید : شیرینتو یه جا بشین بخور ، اونطوری راه نرو همه جا بریزی زشته ، خونشون کثیف می شه ...

میوه ها رو گازگاز نکنی ، درس بخور رو لباست نریزه / میوه رو نمی خوری الکی گازگازی نکن / سیبتو خوردی تموم کردی ، بعد اون یکی میوه تو بخور.

یا شلوغی و سر صدای زیاد دارن و هر تذکری می دین یا سرگرمی ایجاد می کنین ، حرف گوش نمی ده ، از میزبان معذرت خواهی کنید و بگین : خاله جون ببخشید نی نی خوبی نبود دیگه باید بریم و مهمانی رو ترک کنید.

یا 4- 5 ساله بود بگین اگه شلوغ کاری کنی یا بچه ها رو اذیت کنی دفه ی بعد مهمونی نمیایم یا کارتون مورد علاقتو امروز نمی ذارم ببینی / پارک نمی برمت .

کودکان 4 – 5 ساله ، دخترا رو سعی کنین پیش خودتون بمونن ( مادران ) و پسران پیش باباهاشون تا آداب مهمانی رو یاد بگیرند و سعی بشه لباس های متناسب با عرف بپوشن ، بعضی کودکان بسیار کنجکاوند.

کودکان جایی که بازی می کنن ، در دید بزرگترها باشند تا کنجکاوی های کودکانه کار دستشون نده و در دعوا جداشون کنن و صدمه ای بهشون وارد نشه.

ازش پذیرایی می شه ، تشکر کنه .

اگر در نزدیکی منزل پارک ( سرسره و تاب و ...) باهم و خانواده میزبان و مهمان بروید تا لحظه ی شاد و به یاد ماندنی در کودک تون بمونه.

فضای خانه میزبان
( مهمان ) تاب و سرسره کودک هست ، نوبتی باهم بازی کنن و شما و خاله ( دوستتون ) بچه ی هر کدومتون و حتی بالعکس تاب بدید و شعر بخونید : تاب تاب عباسی خدا عسلمو ( گلمو) نندازی اگه می خوای بندازی بغل مامان یا بابا بندازی...